+38 (096) 278-09-50
+38 (095) 099-37-82

ПАМ'ЯТКИ ЗАКАРПАТТЯ

Пам’ятки Закарпаття оточують готель Закарпаття садибу Лісова пісня з усіх боків. Тут є і природні визначні пам’ятки Закарпаття, і архітектурні пам’ятки Закарпаття. Ми зупинимося з Вами на замках в околиці садиби Лісова пісня.

Тутешні землі перебували під володінням різних країн і імперій, переходили то до Румунії, то до Угорщини, то до Чехословаччини, належали різним графським родинам. Саме це зумовило появу на цій території різноманітних пам’яток Закарпаття, що відносять до різних – іноді протилежних і несумісних – культур.

Замок «Паланок» – цитадель під захистом жінки-воїна

У 25 кілометрах від садиби Лісова Пісня, на гостроверхій горі південно-західної околиці м. Мукачево підноситься овіяний легендами замок «Паланок». Це не простий замок, це ціла фортеця, яка пройшла не одну війну, пережила сотні штурм і осад, найтривалішу з яких очолила жінка – княгиня Ілона Зріньї.

Служив замок і королівською резиденцією, і князівськими хоромами, і столицею бунтівної Трансільванії, і центром угорських повстань проти австрійців, і австрійським форпостом, і суворою політичною в’язницею.

 

Пам’ятки Закарпаття багаті своєю історією. Ось і у замку «Паланок» довга і важка доля. До речі, назва цієї пам’ятки Закарпаття, походить від слова паланок – частокіл, яким був оточений замок.

 

Точної дати заснування цієї пам’ятки Закарпаття немає, але в XI столітті вже існували згадки про неї. Одним з власників даної пам’ятки Закарпаття був Федір Коріатович, який зміцнив її, вибудував підземні ходи, і пробурив 85-метровий колодязь в скелі. З цим колодязем пов’язана одна з легенд пам’ятки Закарпаття замку «Паланок».

Як чорт допоміг будівництву замку?

 

Для того, щоб під час облоги, нинішньої пам’ятки Закарпаття замку «Паланок», жителі фортеці могли отримувати воду, було поставлено завдання прорубати колодязь в скелі. Як не намагались робітники добути воду, вона все не йшла і не йшла. Тоді до Коріатовича з’явився чорт і запропонував угоду – мішок золота в обмін на воду. Виходу не було, і довелося погодитися. Ті часи були важкими, і грошей у скарбниці майже не залишалося. Що робити, як бути? Прийшла Коріатовичу ідея, як обдурити чорта. Зшив він маленький мішечок і поклав туди пару монет, адже про розміри мови не було. Чорт розсердився, вилаявся і пірнув назад до колодязя. Кажуть, що і зараз з колодязя пам’ятки Закарпаття чутний дивний шум – нібито це чорт лається, але не виходить, бо соромно йому, що дозволив жалюгідним людишкам так себе обдурити …

Будова фортеці

 

Замок «Паланок» підноситься над Мукачевом, з території цієї пам’ятки Закарпаття місто видно як на долоні. Фортеця, переходячи під владу різних правителів, постійно розширювалася, і на сьогоднішній момент складається з 3 ярусів.

 

Верхній замок – самий старовинний, розташований на вершині пам’ятки Закарпаття. У верхньому замку пам’ятки Закарпаття перебувала резиденція власників: князівські палати, замкові каплиці і той самий легендарний колодязь.

 

Далі, на 6м нижче, йде середня тераса, в якій були розташовані казарми для гарнізонів, лицарські зали, комори і кухні. Середній замок пам’ятки Закарпаття відділений від нижнього ровом.

Нижній рівень даної пам’ятки Закарпаття розташований на 10м нижче середнього. Між ними побудован підйомний міст. Тут розміщувалася варта, були сторожові вежі з яких велося спостереження.

Залізна леді

 

Одна з найбільш значущих постатей в історії пам’ятки Закарпаття замку «Паланок» – це княгиня Ілона Зріньї, яка стала власницею даної пам’ятки Закарпаття після смерті свого чоловіка. Ця жінка вела визвольне повстання проти австрійської корони разом зі своїм другим чоловіком Імре Текелі, який підтримував Туреччину. Через його діяння і політичні інтриги, в 1685 році, австрійські війська, які воювали з турками, оточили Мукачівську фортецю. Імре Текелі у той час в замку «Паланок» не було, і оборону довелося взяти на себе Ілоні Зріні. Перша хвиля облоги була не довгою – сім місяців. Весь цей час правителька пам’ятки Закарпаття успішно відбивала штурми австрійців. У 1686 році облога зупинилась, а в 1687 почалася друга хвиля блокади. І знову, виснажливі 27 місяців Ілона не здавала позицій. На початок 1688 року замок «Паланок» був єдиним, який не скорився в Трансільванському князівстві. І тоді австрійці підробили лист для Ілони Зріні, в якому нібито Імре Текілі закликав жінку припинити оборону пам’ятки Закарпаття та здати замок. Піддавшись обману, 15 січня 1688 Ілона Зріньї підписала акт про капітуляцію.

З часом справу своєї матері продовжив її син – Ференц II Ракоці. І підняв нове повстання проти австрійського поневолення, яке тривало вісім років, і весь цей час замок «Паланок» був центром повстанців. Але повстання потихеньку загасало, і в 1711 було придушене.

Сучасність
 

Після поразки Ференца, замок стоявший за «волю», перетворився на в’язницю. Протягом 100 років у цій пам’ятки Закарпаття перебувало в ув’язненні більше 20 000 в’язнів.

Зараз замок «Паланок» – це відреставрована середньовічна фортеця. У цієї пам’ятці Закарпаття функціонують: історичний музей, картинна галерея з виставкою сучасних живописців, художній салон, виставка «Дерев’яні церкви Закарпаття».

 

Замок «Сент-Міклош» – таємниці фортеці кохання

У Чинадієво, яке розташоване в 12км від Мукачево, побудована фортеця кохання угорської княгині Ілони Зріньї – замок «Сент-Міклош».

У цієї пам’ятки Закарпаття проводяться найдивовижніші вечірні екскурсії – огляд споруди при світлі смолоскипів, оповідання загадкових і містичних легенд, ознайомлення з неймовірними хвилюючими історичними фактами. Тут, у пам’ятці Закарпаття, проводять не лише екскурсії, а й лицарські шлюбні церемонії, а навесні біля стін цієї пам’ятки Закарпаття розгортається театралізований середньовічний фестиваль «Срібний Татош».

Схованки фортеці

 

Назва пам’ятки Закарпаття “Сент -Міклош» перекладається дуже просто – «Святий Миколай». Назва цієї пам’ятки Закарпаття дана на честь селища, в якому вона розташовується, адже тільки з 1944 року тутешнє селище отримало назву Чинадієво. Стіни цієї пам’ятки Закарпаття метрової товщини!

Фортеця була зведена в XIV ст. бароном Переньї як фортеця. Бо неподалік від цих місць знаходився перевал «Російські Ворота», через який часто проходили війська. У цієї пам’ятки Закарпаття існують і подвійні мури з потаємними ходами, і великий підвал для зберігання харчів, і невеликі бійниці на дахах.

Любовні інтриги

 

Історія пам’ятки Закарпаття замку «Сент-Міклош» тісно пов’язана з історією іншої пам’ятки Закарпаття, а саме, з замком «Паланок». Княгиня Ілона Зріньї довгий час вела боротьбу проти австрійської влади, і разом з тим у неї йшов бій і на любовному фронті – стіни пам’ятки Закарпаття замку «Сент-Міклош» приховували таємні зустрічі княгині зі своїм коханцем, який був молодший за неї на 14років. Це був граф Імре Тёкёлі, який був главою повстанців-куруців.

 

Таємничі кістки

 

За часів реставрації цієї пам’ятки Закарпаття, замку “Сен -Міклош» в 1939 році була знайдена страшна знахідка. В одній зі стін цієї пам’ятки Закарпаття виявили скелет замурованої людини. Чиї це кістки – не з’ясовано. Є припущення, що раніше вважалося доброю ознакою, якщо замурувати в стіні фортеці живу людину. Нібито вона віддасть свою силу фортеці, збільшить її обороноздатність!

 

Замок Берегвар або Замок Шенборнів – астрономічний палац

Садиба Лісова Пісня розташована в 15 км від замку Берегвар, ще однією архітектурної пам’ятки Закарпаття, яка в народі називається замком графів Шенборнів, який розташовується в селищі Чинадієво (ст. Карпати).

Це розкішний палац, оточений дивним великим парком з унікальними рослинами і особливим озером. Відправившись до цієї пам’ятки Закарпаття, Ви зможете ознайомитися з історією, погуляти по коридорах замку, омолодитися водою з тутешнього джерела, помилуватися ландшафтом та архітектурою.

Велика частина Закарпатських земель, після придушення угорського Повстання, очолюваного Ференцем II Ракоці, була подарована, за рішенням австрійського імператора, графському роду Шенборнів. Знатний рід любив полювання і часто запрошував до своєї резиденції гостей для заняття цим промислом. У 1895 році граф Бухейм Шенборн на місці колишнього дерев’яного мисливського будиночка збудував цілий палац у стилі неоренесансу – замок Берегвар або «замок Шенборнів».

Астрономічний палац

У проект даної пам’ятки Закарпаття закладена своєрідна символіка: за основу прийняті складові астрономічного року. Число вікон цієї пам’ятки Закарпаття-365-відповідає кількості днів у році; 52 кімнати – кількості тижнів, а 12 входів – кількості місяців. Кути цієї пам’ятки Закарпаття, замку Берегвар, прикрашені чотирма вежами, що характеризують 4 пори року. Цегляна будівля зі старовинною черепицею нагадує чимось споруди часів «мушкетерів».

 

Внутрішнє оздоблення теж вражає своєю красою: розкішні каміни, дерев’яні сходи, геральдичні леви.

 

Потрапивши на територію цієї пам’ятки Закарпаття, Ви зможете ніби перенестися у часи старої Австро-Угорщини. Замок Шенборнів розташовується в центрі великого (на 19 га) англійського парку, прогулюючись яким, Ви зможете натрапити на рідкісні породи дерев і рослин. Обов’язково, розгулюючи парком, відвідайте ставок, який має форму Австро-Угорської імперії, і Джерело Краси – бювет з цілющою мінеральною водою.

У любові я Ейнштейн! Або легенда про годинник з русалкою

 

Вважають, що палац був побудований графом для своєї коханої дружини Франциски. Подейкують, що одного разу Ервін-Фрідріх повернувшись з полювання застав свою дружину в ліжку з красенем-полковником. Моментально було наказано скинути ловеласа вниз зі скелі. А дружині граф помстився більш витончено: замовив для пам’ятки Закарпаття люстру у формі русалки. Сімейний герб Шенборнів із зображенням лева, що спирається на верхівку гори, прикриває оголене тіло русалки з обличчям графині Франціски фон Шенборн-Бухгейм, а замість цінної діадеми її чарівну голівку прикрашали оленячі роги.

 

Люстра і нині розташована в центральному залі пам’ятки Закарпаття, де раніше проводилися прийоми. І хоч сучасні нащадки графа Шенборна не визнають достовірність цього епізоду з подружнього життя предків, місцеві мешканці й досі обговорюють подробиці

Штірліц, а Вас я попрошу залишитися

Вся ця розкіш, лаконічність і краса архітектури нікого не залишить байдужим. Вирушивши на екскурсію до цієї пам’ятки Закарпаття, Ви відчуєте тут щось знайоме. Адже за часів СРСР замок графів Шенборнів був використаний як декорації у фільмах «Снігова королева» та «Сімнадцять миттєвостей весни».

Істинний арієць. Характер нордичний, витриманий. Нещадний до ворогів рейху

 

Цієї пам’ятки Закарпаття могло і не бути. Перед ВВВ палац хотів придбати рейхсміністр авіації Третього Рейху Герману Герінгу, але президент Карпатської України Волошин не дав своєї згоди на це навіть в обмін на обіцяний великий займ. Так що палац залишався володінням графа Георга-Ервіна фон Шенборна аж до 1944 року, коли він змушений був покинути Мукачево.

 

Середнянський замок або ж замок Тамплієрів – фортеця таємничого ордену

У 26 км від садиби Лісова пісня знаходиться Середнянський замок або ж замок Тамплієрів в с. Середнє.

Це ще одна фортеця, вона не пристосована для проживання, а була побудована в XII століття виключно в оборонних цілях. Замок складається тільки з однієї башти останньої оборони. Висота стін цієї пам’ятки Закарпаття 20 м, а товщина 2,6 м. Вхід до замку був розташований на рівні другого ярусу, щоб у разі необхідності можливо було швидко демонтувати або спалити дерев’яні сходи, що ведуть до нього. Найзагадковішим в цієї пам’ятці Закарпаття вважаються її засновники – орден тамплієрів.

 

Саме Тамплієри отримали дозвіл на торгівлю сіллю з Європою. Дані зміцнення використовувалися як митні пункти. І за однією з легенд вважається, що саме в цій пам’ятці Закарпаття був захований священний Грааль.

Сьогодні в підвалах пам’ятки Закарпаття, Середнянского замку організовуються екскурсії та дегустації для туристів.

Трансільванські легенди

Всі пам’ятки Закарпаття покриті таємницями. Кожен із замків має свою легенду, а іноді і не одну, ці пам’ятки Закарпаття пов’язані з містичними історіями про привидів, про «жінку в чорному вбранні», яка блукає коридорами замку Шенборнів, і про трансільванські жахи вампіризму, пов’язані з родиною Баторія. Був час, коли тутешні території перебували під правлінням трансільванської сумно відомої династії Баторія.

Стефан Баторій займав польський і литовський престоли, а його племінниця Ержебет купалася в крові молодих дівчат, уявляючи, що таким чином зможе зберегти собі красу. За ці діяння її прозвали «кривава графиня» і засудили за серійні вбивства.

У грудня 1610 Ержабет була замурована в одній з кімнат в угорському замку Чейта. Для подачі повітря і їжі був залишен лише невеликий отвір. У таких умовах графиня прожила чотири роки аж до своєї смерті.

 

Зупинившись в садибі Лісова пісня, Вам буде зручно відвідати всі довколишні пам’ятки Закарпаття як своїм ходом, так і з екскурсіями.

Наша адреса

Закарпатська область,

Мукачевський район

с. Синяк, 69.

Зверніться до нас!

Тел.: +38 (096) 278-09-50

+38 (095) 099-37-82

Viber +38 (067) 856-77-22

© 2016 Садиба Лісова Пісня, Закарпаття, с.Синяк